17.01.2022, 21:20

Відголоски виверження підводного вулкану у Тихому океані зафіксували в Україні: що сталося

Марина Началова | Всі новини автора

Наслідки виверження підводного вулкану Хунга-Тонга-Хунга-Хапаай у Тихому океані, яке сталося вранці 15 січня, фіксувалися по всьому світу, в тому числі в Україні.

Харківський регіональний центр з гідрометеорології розповів на своїй сторінці в Фейсбуці, які наслідки виверження вулкану були помічені у світі та в Україні, передає Час Пік.

Як зазначається, за попередніми оцінками, індекс експлозивності виверження (VEI) досягав 5 або навіть вище, а стовп попелу та продуктів виверження піднявся на висоту понад 20 км (тобто в нижню стратосферу) і супроводжувався розрядами блискавок.

Попіл від виверження накрив головний острів Тонга, заслонивши сонце і перетворивши день на ніч. У Нукуалофі, столиці Королівства, було чути гучні вибухи, з неба падали дрібні каміння і попіл. Оскільки виверження супроводжувалося землетрусами, магнітудою 5 - 5,8, виникли хвилі цунамі, заввишки 1 – 4 метри, які обрушилися на острів Тонга і навіть дійшли до Японії.

Звук вибуху вулкану було чутно навіть у північній Америці на території Аляски в районі міст Анкорідж та Фербанкс, а це понад 9300 км від місця подій. Національна метеорологічна служба США підтвердила джерело звуку за допомогою спеціальних чутливих приладів та сенсорів. Звукові хвилі простежувалися у частотному діапазоні 30 - 40 Гц, що цілком вловимо людським вухом.

Якщо звукові хвилі поширилися настільки далеко, то ударні обігнули всю планету двічі. Підтвердженням цього є численні вимірювання цифрових барометрів у багатьох країнах. Чутливі датчики засікли стрибок щільності повітря (отже, і атмосферного тиску), що добре помітно на барограмах.

Стрибки атмосферного тиску фіксувалися і в Україні, зокрема на приватних метеостанціях Харківської області: у Харкові, Дергачах, Сахновщині та Вертіївці. Амплітуда короткочасних коливань становила 1,2 - 1,8 мм рт. ст. Перший стрибок зафіксований ввечері 15 січня близько 21 години за місцевим часом, тобто приблизно через 15 годин після найбільш потужної фази виверження. Вторинний стрибок тиску прийшовся на другу половину ночі 16 січня. Відстань від вулкана Хунга-Тонга до Харківщини становить 18 тисяч кілометрів, отже, ударна хвиля поширювалася зі швидкістю близько 1100 км/год.

У Харківському гідрометцентрі зазначають, що людським організмом подібну подію ніяк не можна відчути через її слабку інтенсивність на такій далекій відстані.

Фахівці повідомляють, що настільки потужні геологічні процеси, наслідки яких відчуваються тією чи іншою мірою по всій планеті, фіксуються не часто. Тому подія 15 січня якоюсь мірою носить унікальний характер і становить значний інтерес для вчених різних галузей: від фізиків до метеорологів.

Раніше повідомлялося, що наслідки виверження вулкану українські полярники спостерігали в Антарктиді.

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк

Теги новин: