09.06.2024, 17:21

Гарні новини для ВПО за кордоном: для отримання паспорта не потрібно буде їхати в Україну

Хорошие новости для ВПЛ за рубежом: для получения паспорта не нужно будет ехать в Украину

Кабінет Міністрів ухвалив рішення продовжити дію експериментального проєкту з оформлення українцям, які перебувають за кордоном, паспорта громадянина України та закордонного паспорта. Крім того, уряд затвердив новий порядок видачі паспортів українцям за кордоном, який запрацює з 30 червня 2024 року.

У чому суть експериментального проєкту з оформлення паспортних документів українцям, які перебувають за межами України та які зміни Кабмін вніс до порядку видачі паспортів, розповість Час Пік.

Враховуючи соціальну значущість проєкту для підтримки громадян України за кордоном, дію експериментального проєкту щодо оформлення паспортних документів українцям, які перебувають за кордоном, продовжено ще на 6 місяців. Проєкт мав завершити свою дію наприкінці червня цього року. 4 червня Кабмін ухвалив відповідну постанову ]]>№648]]>.

У чому суть експериментального проєкту

Кабінетом Міністрів 10 червня 2022 р. було прийнято постанову ]]>№678]]> про реалізацію проєкту щодо оформлення паспортних документів українцям, які перебувають за межами країни. Цей проєкт запроваджувався Державною міграційною службою з метою надання послуг із оформлення паспортних документів українцям, які перебувають за кордоном.

Розташований поза межами України відокремлений підрозділ ДП "Документ" приймає матеріали для оформлення громадянам України, які перебувають за межами країни, паспортних документів.

Мета проєкту – створення сприятливих умов для громадян України, які опинилися у складних життєвих обставинах, у зв'язку з військовим станом, щодо своєчасного та комфортного забезпечення їх документами.

Послуги з надання консультацій, умов та порядку оформлення паспортів, експертиза документів – безкоштовні. За оформлення (в т.ч. замість втраченого чи вкраденого), обмін паспорта громадянина України та закордонного паспорта стягується адміністративний збір у порядку та розмірах, визначених законодавством.

На сьогодні підрозділи "Паспортного сервісу" доступні у Польщі, Туреччині, Словаччині, Чехії та Німеччині. Детальну інформацію про адреси розташування, графік роботи та вартість послуг можна отримати в ]]>інфографіці ДМС]]>.

инфографика ГМС инфографика ГМС

Які документи оформляє ДП "Документ" за кордоном

Оформлення, обмін паспорта громадянина України здійснюється у разі:

  • оформлення паспорта громадянина України вперше після досягнення 14-річного віку;
  • набуття особою громадянства України відповідно до ст. 7 Закону України "Про громадянство України";
  • оформлення особі, яка виїхала за межі України з 24 лютого 2022 р., паспорта громадянина України вперше після досягнення 18-річного віку, зокрема без подання документів з фотозображенням особи, виданих уповноваженими органами, установами, організаціями;
  • втрати чи викрадення паспорта громадянина України;
  • оформлення паспорта громадянина України особі, яка постійно проживає за кордоном.

Кабінет Міністрів Постановою ]]>№1271]]> від 5 грудня 2023 р. удосконалив реалізацію експериментального проєкту щодо оформлення внутрішнього та закордонного паспорта українцям, які перебувають за межами країни. Було введено процедуру приймання за кордоном документів та анкет-заяв від осіб, які вперше оформлюють паспорт громадянина України після досягнення 18-річного віку та мають позначку про перетин кордону країни перебування після 24.02.2022 року.

З цією метою підрозділу ДП "Документ" надано можливість проводити процедуру встановлення особи у режимі відеоконференцзв'язку за участю заявника та членів його сім'ї (зокрема, колишньої дружини/колишнього чоловіка), близьких. Якщо раніше при оформленні паспорта громадянина України вперше після досягнення 18-річного віку у переліку необхідних документів містилася вимога про подання документів із фотозображенням особи, то на сьогодні вона скасована.

Дату та час відеоконференцзв'язку із заявником погоджує відокремлений підрозділ ДП "Документ", який прийняв документи для оформлення паспорта. Відеоконференцзв'язок здійснює територіальний орган ДМС. Перед початком відеоконференцзв'язку має бути отримана чітка та однозначна згода учасників на проведення процедури встановлення особи (зокрема, на відеофіксацію зображення особи та документів, що пред'являються). Згода фіксується у відеозаписі сеансу відеоконференцзв'язку.

В акті встановлення особи фіксуються відомості про місцезнаходження (країна, населений пункт, адреса) заявника та членів його сім'ї. Список осіб, які беруть участь у відеоконференцзв'язку, процес проведення та результати упізнання особи письмово фіксуються в акті встановлення особи працівником територіального підрозділу ДМС.

Як зазначають юристи, основний недолік внесених Кабміном змін - обов'язковий приїзд в Україну для отримання паспорта для громадян, які проходили процедуру встановлення особи під час відеоконференцзв'язку. Пересилання таких паспортів до відокремленого підрозділу або закордонної дипломатичної установи України для організації їх видачі не здійснюється.

Така вимога не застосовується до всіх інших заявників, і вони можуть отримати свої паспорти у відокремлених підрозділах ДП "Документ" за кордоном або у консульських чи дипломатичних установах. Персоналізовані бланки паспортів за письмовою заявою за рахунок коштів особи доставляються до відокремленого підрозділу ДП "Документ" міжнародною поштовою або експрес-відправкою.

Зміни до порядку видачі паспортів громадянам України за кордоном

23 квітня 2024 р. Кабмін ухвалив Постанову ]]>№443]]>, яка вносить зміни до п. 11 Порядку реалізації експериментального проєкту щодо оформлення паспортів громадянам України, які перебувають за межами країни. Ухвалено рішення щодо припинення видачі паспортів чоловікам віком від 18 до 60 років, які перебувають за кордоном.

"Отримання паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон громадянином України чоловічої статі віком від 18 до 60 років здійснюється у територіальному органі/територіальному підрозділі ДМС. Пересилання таких паспортів до відокремленого підрозділу або закордонного дипломатичного закладу України для організації їх видачі не здійснюється", - йдеться у постанові.

Крім того, оформлення паспорта громадянина України та закордонного паспорта громадянам України чоловічої статі віком від 18 до 60 років здійснюється лише за наявності військово-облікових документів.

Термін зберігання

У разі, якщо людина не забере документ протягом 3-х місяців з дня її надходження до відокремленого підрозділу ДП "Документ", паспортні документи повертаються до територіального підрозділу ДМС для зберігання. Виготовлений паспорт громадянина України у формі ID-картки та паспорт громадянина України для виїзду за кордон зберігаються у підрозділах міграційної служби протягом 2-х років з дня його оформлення.

Вказаний термін не включає термін дії військового стану в Україні або встановленого на території України Кабміном карантину. Відповідно, оформлені та не видані паспорти зберігатимуться ще протягом двох років після завершення правового режиму військового стану.

Що думають правозахисники

На думку юристів та правозахисників, ухвалені Кабінетом Міністрів рішення частково спростять процедуру оформлення паспортних документів для українців, які виїхали за межі країни після 24 лютого 2022 року. Однак обов'язкова вимога для деяких категорій українців повертатися на територію України для отримання паспорта – дискримінаційна для громадян, які з тих чи інших причин не можуть приїхати на територію України.

Наприклад, громадянам України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, щоб отримати паспортний документ, необхідно повернутися на батьківщину. Як зазначають правозахисники, оскільки виїзд з України чоловікам призовного віку заборонено, то поїздка за паспортом – це квиток в один кінець, бо назад їх не випустять.

Правозахисні організації Німеччини вже звернулися до федерального уряду та МВС із закликом видавати цій категорії українців альтернативні документи, які замінюють паспорт, т.зв. проїзні документи для іноземців. А представник МВС Німеччини Максимілліан Калл заявив, що українські чоловіки рівні у правах із українськими жінками.

Той факт, що тепер дітям, жінкам та пенсіонерам чоловічої статі з числа ВПО не потрібно їхати в Україну, щоб отримати паспортні документи, безумовно, полегшило життя багатьом переселенцям. У людей, які втратили все на окупованій території й змушені блукати в пошуках "кращого життя", на одну проблему поменшало. До того ж, у ВПО з'явилася надія на отримання житлового сертифікату та купівлю нового житла. Верховна Рада вже ухвалила у першому читанні законопроєкт, яким пропонується все майно на ТОТ та у зоні активних бойових дій прирівняти до зруйнованого. А це означає, що люди зможуть придбати нові квартири до деокупації територій, і не потрібно буде доводити знищення чи пошкодження нерухомості. Крім того, ВПО мають право на пільговий кредит, завдяки якому вони також зможуть придбати нове житло.

Щодо повернення до країни громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, дискусії на цю тему не припиняються, а лише посилюються...

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк