В Україні 6 січня святкують Водохреще
В Україні 6 січня святкують Хрещення Господнє або Богоявлення. Це одне з дванадцяти головних свят у церкві. За своїм значенням воно рівноцінне Великодню. Водохреще завершує цикл різдвяно-новорічних свят.
В Україні вдруге офіційно святкують Водохреще 6 січня. Православна церква України та Українська греко-католицька церква 1 вересня 2023 року перейшли на новоюліанський календар. Наразі більшість церковних дат відзначаються на 13 днів раніше. Водохреще в Україні відтепер для християн обох обрядів (східного та західного) припадає на 6 січня, повідомляє Час Пік.
У перекладі з грецького слово "хрещу" означає "занурюю у воду". Напередодні Водохреще вода освячується у церквах, а у свято Богоявлення - у річках. Священик проводить службу і занурює хрест в ополонку, тим самим освячуючи воду. "Вечірню воду" вважають більш святою. У народі вірили, що вона здатна "відігнати всяке зло".
На Водохреще є традиція очищатися за допомогою купання в ополонці та приносити додому святу воду. Люди вірять, що на Водохреще вода у водоймах отримує цілющі властивості, які зберігає весь рік. Кажуть, така вода лікує тілесні рани та духовні хвороби.
Свята вода - це звичайна за походженням та складом вода, яка після здійснення особливого молебню набула благодатні та зцілюючі властивості. Молебень називається водосвяченням, або водосвяттям.
Зберігають і використовують святу водохресну воду віруючі протягом усього року - до наступного водосвяття. Одного разу освячена вода такою є завжди.
Старою традицією, яка живе й донині, є купання у водоймах на Водохреще. Вважається, що занурення в крижану ополонку може очистити від гріхів. Однак це скоріш народна традиція, ніж церковна.
Занурюватися в ополонку можна після вечірньої служби 5 січня, у ніч на 6 січня, а також вранці та вдень у день Хрещення.
При купанні в ополонці слід чітко дотримуватися запобіжних заходів та певних правил:
- протипоказано купатися у холодній водоймі людям з хронічними захворюваннями, запальними процесами, хворобами серцево-судинної системи, неврологічними захворюваннями, вагітним та дітям до 6 років;
- не можна купатися в необладнаних для цього місцях;
- новачкам слід поринати лише у присутності досвідченіших товаришів;
- заходити у воду потрібно в середньому темпі, забороняється пірнати головою вниз;
- не можна перед купанням пити алкоголь, також краще відмовитись від куріння;
- безпосередньо перед зануренням потрібно виміряти тиск: купання при підвищеному тиску підвищує ризик мікроінсульту, при зниженому – можливі судоми та втрати свідомості;
- перед купанням потрібно розігрітись зарядкою;
- не можна залишатися у воді довше 1 хвилини;
- після занурення необхідно розтерти тіло рушником та тепло одягнутися. Також слід випити гарячого чаю.
Прийнято тричі поринати у воду зі словами: "В ім'я Отця, Сина і Святого Духа".
Читайте також:
Гель для брів: ідеальний спосіб підкреслити красу та виразність вашого обличчя
Чохол на Apple iPhone 16 - скільки коштує, який вибрати та де купити
Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк. |