Сорок святих: прикмети і суворі заборони свята
22 березня православна церква вшановує пам'ять сорока Севастійських мучеників - воїнів, які прийняли смерть заради християнської віри.
Події, яким присвячений цей день, відбувалися в Севастії (сучасна територія Туреччини), повідомляє Час Пік.
Як свідчить переказ, воїни римського легіону, які були родом з Каппадокії, відмовилися підкорятися своєму воєначальнику, який вимагав поклонятися язичницьким богам. На помсту воїнів зігнали роздягненими в крижане озеро, а поруч розтопили лазню, щоб бажаючі відректися від Христа могли зігрітися. За легендою, один з воїнів не витримав тортури, побіг до лазні, але відразу помер. Один з римлян, побачивши міцність віри воїнів, теж увірував у Христа і приєднався до них.
В підсумку мученикам перебили ноги і спалили, а кістки кинули в річку. Згодом християнські священики змогли знайти кістки, тому що вони світилися. Останки воїнів поховали з почестями.
У народі свято Сорока святих називалося Сороки, або Жайворонки. У цей день пекли булочки у вигляді жайворонків, які роздавали дітям. Також дівчата пригощали "жайворонками" хлопців.
У колишні часи були прикмети, згідно з якими, якщо на Сорок святих немає морозу, то наступна зима буде пізньою. Мороз в цей день віщував хороший урожай проса, а теплий вітер був передвісником дощового літа. Сніг, що випав у цей день, віщує холод на Великдень.
За народною традицією, в це свято не можна працювати по дому, а також займатися рукоділлям: в'язати, шити, вишивати і т.д. Наші пращури говорили, що той, хто працює на Сорок святих, отримає сорок хвороб. Не можна в цей день брати гроші в борг, лаятися, лихословити.
Оскільки свято припадає на Великий піст, забороняється вживати їжу тваринного походження, однак можна додати в страви олію і випити трохи вина.
Читайте ще: Шукайте в гаманцях: цінні 10 копійок України, які можна продати за пристойні гроші
Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк. |