17.12.2020, 18:30

День Святого Миколая: історія та головні прикмети свята

чудотворец

День Святого Миколая Чудотворця - свято, яке з нетерпінням чекають як дорослі, так і діти, оскільки воно асоціюється з чарами.

Традиційно, в Україні його святкують 19 грудня, передає Час Пік.

Мабуть, всі дітлахи очікують у святковий день подарунків. Однак не всім відомо, чому так склалося в традиції.

Історична довідка

Ким був Миколай Чудотворець (або Миколай Угодник, як ще його називають) і як так вийшло, що про нього сьогодні знає і старий, і молодий? Це християнський священик з грецьким корінням, який мешкав у Римі в 3-4 століттях нашої ери.

День святого Николая

Його батьки - Феофан та Нона - були багатими, проте дітей не мали довгий час. Завдяки молитвам, зверненим до Бога, Ноні вдалося зачати. Вважаючи це дивом, батьки Святого Миколая пообіцяли, що їх чадо присвятить себе релігії.

Перші згадки датуються 4 століттям. Саме тоді імператор Юстиніан I побудував у Константинополі першу церкву на честь Миколая Чудотворця. Згодом його шанування поширилося і стало популярним у багатьох європейських країнах.

Вважається, що українське місто Миколаїв отримало свою назву від імені цього святого.

Популярність Миколая Угодника в східно-християнському світі не випадкова. Він дійсно творив чудеса, як за життя, так і після смерті.

Так, відомою стала історія про те, як святий врятував від ганьби та нещасть трьох дочок з сім'ї бідняків, непомітно підкидаючи в будинок гаманці з грошима. Крім того, він врятував без провини засуджених від страти.

Николай Чудотворец

Але, мабуть, головна історія пов'язана з порятунком цілого міста Міри. Миколай Угодник з'явився уві сні італійському купцеві та, вручивши гроші, попросив по морю попрямувати в місто з зерном. Таким чином, жителі Міри були врятовані від голодної смерті.

За якими прикметами розгадати майбутнє?

З давніх-давен вважали, що в День Святого Миколая можна за прикметами розгадати, чого очікувати в майбутньому. Головним чином, варто поспостерігати за погодою:

  • якщо 19 грудня випаде іній - в наступаючому році варто очікувати рясного врожаю;
  • якщо на Миколая Зимового синоптична картина буде погожою, то і на Миколая Літнього (22 травня) не варто очікувати негоди;
  • якщо святковий день видасться холодним - морозно буде всю зиму; якщо тепло - морозної зими не чекати;
  • якщо в День Миколая Угодника пішов сніг, за ним підуть міцні морози.

Предки вірили, що після 19 грудня наступають Микольські морози.

Николай Угодник

Крім того, в народі вважається, що не роздані після 19 грудня борги обіцяють бідність в новому році.

У колишні часи в день Миколая Чудотворця селяни справляли молебні, просячи благ та врожаю. Чоловікам слід було встати до зорі й обійти весь двір. Якщо господар будинку не зробить цього першим - в будинок може увійти біда.

Чітайте також: 

День Святого Миколая Чудотворця: що має бути на святковому столі

Що подарувати на День святого Миколая: ідеї подарунків для дітей та дорослих
 

Читайте последние новости Украины и мира в своем смартфоне в приложении Час Пик