17.04.2024, 19:14

"Залишилися без пенсії": Що робити пенсіонерам-ВПО, які не пройшли ідентифікацію й втратили виплати з 1 квітня

Что делать пенсионерам-ВПЛ, которые не прошли идентификацию и лишились выплат с 1 апреля

Частині пенсіонерів-ВПО вже з 1 квітня призупинено виплати. Це сталося з тими, хто не пройшов обов'язкову фізичну ідентифікацію. Що робити тим, хто з якихось причин не зміг пройти перевірку та чи можливо відновити виплати? Час Пік розповість, що радять юристи пенсіонерам-переселенцям, які залишилися без грошей.

У ПФУ попереджали, що пенсіонери, які не пройдуть обов'язкову фізичну ідентифікацію, з 1 квітня 2024 можуть залишитися без пенсійних виплат. До цієї категорії належать пенсіонери зі статусом ВПО, отриманим до 24 лютого 2022 року. Як ]]>повідомили ]]>у Мінсоцполітики, фізичну ідентифікацію пройшли близько 213 тис. пенсіонерів-переселенців, у зв'язку з цим виплату пенсії було продовжено для 212,8 тис. осіб.

Реєстрація пенсіонерів-ВПО "першої хвилі" на проходження ідентифікації завершилася 31 березня. Що ж робити тим, хто не встиг чи не захотів проходити перевірку?

Навіщо потрібна ідентифікація

Фізична ідентифікація для одержувачів пенсій та соціальних виплат є загальноприйнятою міжнародною практикою. Проведення перевірки необхідно для того, щоб переконатися:

чи дійсно людина, яка отримує гроші від держави, жива;
чи дійсно отримує виплату саме та особа, якій вона призначена.

Як пройти ідентифікацію

Пройти ідентифікацію пенсіонери-ВПО можуть різними способами:

 • особисто звернувшись до відділення "Ощадбанку";
 • особисто звернувшись до будь-якого відділення ПФУ;
 • авторизувавшись в особистому електронному кабінеті на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України  за допомогою кваліфікованого електронного підпису "Дія.Підпис"  ("Дія ID");
 • звернувшись до закордонної дипломатичної установи України.

Докладніше про способи проходження перевірки, а також про ідентифікацію за допомогою "Дія.Підпису" та в режимі відеоконференцзв'язку - читайте у нашому матеріалі.

Хто залишився без виплат

З 1 квітня припинено виплату пенсій внутрішньо переміщеним особам, які не пройшли ідентифікацію до 31 березня 2024 року.

Поки пенсіонери-переселенці не пройдуть перевірку, їх кошти накопичуватимуться на пенсійному рахунку. У ПФУ уточнили, що щойно пенсіонер пройде ідентифікацію, всю суму буде перераховано на рахунок пенсіонера, починаючи з місяця, в якому припинилися виплати.

Проте правозахисники відзначають зростання звернень українців, які зіткнулися з певною проблемою: навіть після проходження ідентифікації виплату пенсії було "заморожено".

Тим пенсіонерам, хто встиг пройти ідентифікацію до 31 березня, але виплат так і не отримав, юристи радять не панікувати. Особливо тим, хто проходив перевірку після 14-15 березня. За інформацією ПФУ, у квітні буде додатковий виплатний період.

Як ]]>повідомили ]]>у Мінсоцполітики, для фінансування виплат пенсій людям, які пройшли перевірку, готуються додаткові документи. Як тільки документи будуть опрацьовані, пенсію буде виплачено. І якщо пенсіонер пройшов ідентифікацію, але не отримав пенсії у свою дату, то її неодмінно буде виплачено до кінця місяця.

Однак, якщо ідентифікацію було пройдено до 14-15 березня, а пенсію не було нараховано, значить насправді є проблема.

Что делать пенсионерам-ВПЛ, которые не прошли идентификацию и лишились выплат с 1 апреля

Поради юристів, як відновити виплати

Правозахисники зазначають, що процедура ідентифікації пенсіонерів проходить із ускладненнями. Зафіксовано випадки, коли інформація щодо проведеної фізичної ідентифікації не доходить до ПФУ, тож виплати пенсій зупиняються. Також причиною "заморозки" виплат може бути технічний збій під час обміну даними між "Ощадбанком" та ПФУ. Він може призвести до того, що відомості про пенсіонерів, які пройшли перевірку через банк, можуть помилково чи невчасно оброблятися Пенсійним фондом. Внаслідок цього виникають затримки та помилки у виплатах пенсій.

Правозахисники та юристи радять пенсіонерам особисто звернутися до відділення АТ "Ощадбанк" або до будь-якого сервісного центру ПФУ з документом, що засвідчує особу та написати заяву про поновлення виплат.

Якщо через якусь причину пенсіонер не встиг пройти ідентифікацію до 31 березня 2024 року, він може зробити це зараз. Пенсійний фонд накопичуватиме кошти на пенсійному рахунку особи, доки процес підтвердження не відбудеться. Щойно процедура завершиться, кошти нарахують на рахунок пенсіонера.

Контакти

"Гаряча лінія" ПФУ:

 • 0 800 503 753

Контакт центр:

 • 0 800 503 753
 • (044) 281-08-70
 • (044) 281-08-71

Оператори Контакт-центру ПФУ працюють:

 • з понеділка по п'ятницю з 8:00 до 20:00,
 • в суботу – з 8:00 до 14:00,
 • неділя – вихідний.

Юристи нагадують, що проходити ідентифікацію тепер потрібно кожні 6 місяців, й зважаючи на те, як проблематично вона проходить зараз, краще проходити цю процедуру заздалегідь. Варто зазначити, що пенсіонери-переселенці в будь-якому випадку отримають належні їм виплати. Проте, саме від них залежить, чи станеться це вчасно чи набагато пізніше.

Что делать пенсионерам-ВПЛ, которые не прошли идентификацию и лишились выплат с 1 апреля

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк