Відставка Смолія: економісти і бізнес-спільнота відреагували на те, що відбувається в НБУ
Громадськість, зокрема - люди причетні до економічного сектору безпосередньо, бурхливо відреагували на те, що вчора, 2 липня, глава Національного банку України подав у відставку.
Багато економістів розцінюють відставку Якова Смолія як тривожний сигнал, передає Час Пік.
Наприклад, офіційний представник ЄС з питань зовнішньої політики і політики безпеки Пітер Стано заявив, що те, що відбувається, може негативно позначитися на незалежності НБУ.
"Оголошення про відставку глави Національного банку України Якова Смолія на фоні передбачуваного політичного тиску посилає тривожний сигнал. Банк повинен зберігати здатність самостійно виконувати свою роль. Підрив цього важливого інституту ставить під загрозу авторитет і підтримку програми реформ в Україні", - заявив він.
Британський економіст Тімоті Еш вважає, що виною всьому певний тиск з боку олігархів. А то, що відбувається в Києві, тільки підкреслює позитивність реформ Смолія та Гонтаревої.
"По-перше, не думаю, що ті, хто володіє інсайдерською інформацією про те, що відбувається в Києві, дійсно здивовані відставкою Смолія з посади голови НБУ. Добре відомо, що команда Центробанку піддавалася величезному особистому та професійному тиску з часів євромайдан, коли Нацбанк приступив до очищення банківської системи, яка була Клондайком для олігархів, злочинців і відмивачів грошей. Це свідчення того, наскільки успішні були Смолій, Гонтарева і їх команди - одні й ті ж вороги України працювали понаднормово, щоб прибрати цих реформаторів. Смолій і раніше погрожував піти у відставку, але схоже, на цей раз щось стало переломним моментом ", - пише експерт.
Американський економіст Андерс Аслунд розцінює новини про можливу відставку Смолія як дуже погані. Його щиро дивує той факт, що Зеленський байдужий по відношенню до глава НБУ і не намагається йому допомогти.
"Чому ж президент Зеленський не постарався захистити Смолія від недоречного політичного втручання? По-перше, важливо розуміти, що Смолій - це не людина Зеленського, в оточенні президента достатньо тих, хто з радістю зайняв би цю хорошу посаду. По-друге, Смолій безкомпромісний по відношенню до олігарха Коломойського, передбачуваному союзнику Зеленського. Догляд глави НБУ посилює підозри в тому, що Зеленський не може відмовити Коломойському ", - пише американський експерт.
Подібну точку зору підтримують і українські економісти. Зокрема, колишній комерційний директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко вважає, що політичні втручання в роботу НБУ - показник неправильного напряму розвитку країни.
"Політичне втручання в роботу Національного банку, яке порушує принцип його інституційної незалежності є яскравою ознакою розвитку країни в неправильному напрямку. При цьому в державній достатньо важелів впливу на діяльність Нацбанку прозорим і передбачений законодавством України способом", - написав він.
Старший радник із зовнішніх зв'язків ЄБРР Антон Усов також висловив стурбованість тим, що відбувається. Він виступив за те, щоб НБУ мав незалежність.
"ЄБРР стурбований відставкою глави Національного банку України Смолія. Керівництво України повинно діяти швидко і рішуче, щоб уникнути будь-яких сумнівів у незалежності Національного банку України. Незалежність НБУ має вирішальне значення для макроекономічної стабільності, і ця незалежність користується безпрецедентним визнанням і авторитетом", - зазначив Усов.
Виконавчий директор Європейської бізнес-асоціації Ганна Дерев'янко прокоментувала в українських ЗМІ ситуацію, повідомивши, що бізнес-громадськість дуже стурбована.
"Бізнес-співтовариство схвильоване останніми подіями, що відбуваються навколо НБУ і його керівництва. Сподіваюся, влада розуміє всі можливі наслідки відставки глави НБУ. Бізнес вже досить насторожено спостерігає за ситуацією, а інвестори відмовляються купувати євробонди, які розміщує України", - цитують Дерев'янко в ЗМІ .
Глава правління НАК Нафтогаз Андрій Коболєв вважає, що Смолій повністю знаходиться на своєму місці і сподівається, що ситуація розв'яжеться позитивно.
"З моєї точки зору Яків Смолій, як голова НБУ, точно знаходиться на своєму місці. Він це доводив на практиці багато разів з моменту свого призначення. Сподіваюся, ця ситуація вирішиться на користь України", - написав Коболєв.
Екс-глава Національного банку України Валерія Гонтарєва назвала те, що відбувається катастрофою.
"Це просто реальний disaster! НБУ був останнім бастіоном реформ в Україні! Політичний тиск буи нескінченний, всі пройдисвіти стали вилазити на всіх фронтах і підривати зроблені нами реформи. Як тільки вони отримали транш МВФ, гроші Європейського Союзу та Світового банку, вони пішли в атаку. Рішення продажних судів, рішення повністю некомпетентної Верховної Ради, слабкий економічний блок Кабміну ", - цитують Гонтаруву в ЗМІ.
Не оминули увагою можливу відставку Смолія й у МВФ. У МВФ вважають, що під керівництвом Смолія НБУ досяг великого прогресу і підкреслили, що в центрі уваги програми, яку підтримує МВФ, знаходиться незалежність НБУ.
"Ми побачили заяву про звільнення, яке було подано главою Національного банку України Смолієм. Під його керівництвом в Україні були досягнуті суттєві звершення в забезпеченні цінової стабільності, що наочно продемонструвало ключову роль незалежного центрального банку в сучасній макроекономічній політиці. Саме тому незалежність НБУ знаходиться в центрі програми, яку підтримує МВФ, і ця незалежність має бути забезпечена і наступником голови ", - відреагували в МІФ.
Читайте також: Міністерство фінансів України знайшло вигоду в підвищенні курсу долара