21.07.2021, 18:45

США та Німеччина вже домовилися?: Наскільки ситуація з "Північним потоком-2" може не виправдати очікувань

северный поток 2

США та Німеччина можуть оголосити про угоду щодо "Північного потоку-2", будівництво якого планується завершити в серпні, вже сьогодні. Офіційні особи, а також вітчизняні та закордонні експерти намагаються оцінити ситуацію напередодні доленосної для України події.

У деяких ЗМІ навіть з'явилася інформація про те, що угода США та Німеччини - своєрідна "зрада" інтересів України. Чи так це - в ситуації розібрався Час Пік.

Що відомо про угоду США та Німеччини?

Офіційної інформації про те, які позиції будуть відображені в угоді США та Німеччини, поки немає. Однак ряд іноземних ЗМІ, посилаючись на власні джерела, діляться подробицями. Наприклад, видання WSJ ]]>повідомляє]]>, що Німеччина, згідно з домовленістю, надаватиме Україні допомогу в реалізації енергетичних проєктів та дипломатії. У свою чергу, Байден нібито "фактично відмовиться від давньої опозиції Вашингтона до газопроводу "Північний потік-2".

Очікується, що країни інвестують в українську інфраструктуру "Зелених технологій" десятки мільйонів доларів.

Разом з тим, Reuters ]]>повідомляє]]>, що угода, над якою в останні місяці працювали високопоставлені особи США та Німеччини, дійсно вирішить суперечку щодо "Північного потоку-2", який вже готовий на 98%. Вона може запобігти відновленню санкцій з боку американської влади, скасованих у травні, проте адміністрація Байдена залишає за собою право застосовувати санкції в індивідуальному порядку.

Меркель, за даними видання, також запевнила, що Німеччина має у своєму розпорядженні ряд інструментів, у тому числі можливість введення санкцій через ЄС, щоб за необхідності відповісти Росії. У той же час, як повідомило одне з джерел, Німеччина згодна на те, щоб виділити 1 млрд доларів для допомоги Україні для підвищення енергетичної безпеки країни та переходу на більш чисті джерела енергії.

Згідно з ]]>інформацією]]> видання Bloomberg, в чорновому варіанті угоди щодо "Північного потоку-2" вказується, що при спробі використовувати енергію в якості зброї або здійснювати агресію проти України, Росія "нарветься" на санкції, в тому числі - санкції, що обмежують експорт енергоносіїв.

Офіційна позиція України

В Офісі президента України спростовують інформацію про те, що угода щодо "Північного потоку-2" може бути прийнята без участі України.

За словами радника глави ОП Михайла Подоляка, остаточне рішення буде прийнято тільки після зустрічі Зеленського та Байдена.

"Рішення по "Північному потоку-2" не може прийматися за спиною у всіх тих, кому цей проєкт реально загрожує. Ситуація ще не завершена і вона може бути повністю прояснена тільки під час візиту президента Зеленського до Вашингтона", - прокоментував ситуацію Подоляк.

Він стверджує, що Україна робить все можливе, щоб російський проєкт був зупинений.

Як оцінюють ситуацію експерти та офіційні особи?

Видання Bloomberg допускає, що угода може розчарувати тих, хто очікував більш радикальних дій від Байдена щодо зупинки "Північного потоку-2".

"Вони розраховували на чіткі формулювання, в яких Німеччина пообіцяла б перекрити потік газу через "Північний потік-2" у разі, якщо Росія спробує зробити надмірний вплив на Україну", - пише видання і додає, що Берлін був проти таких формулювань.

Радник Державного департаменту США Дерек Шолле в інтерв'ю "РБК-Україна зазначив", що коли Байден став президентом, будівництво було завершено тільки на 90%, а зараз - на 98%. Але це не означає, що важелів тиску на Росію немає.

"Звичайно, я хотів би, щоб "Північний потік-2" не був настільки близький до завершення будівництва, як він є, але у нас все одно є важіль тиску на Росію", - повідомив Шолле.

Разом з тим, голова Держдепартаменту США Нед Прайс заявив журналістам, що Вашингтон як і раніше розглядає "Північний потік-2" як погану угоду для Європи в цілому і Німеччини зокрема, проте санкції, на його думку, вже не зупинять проєкт, тому зосередитися варто на вирішенні проблеми потенційного використання Росією енергії в якості зброї.

"Ми як і раніше виступаємо проти трубопроводу "Північний потік-2". Ми розглядаємо його як геополітичний проєкт Кремля, який покликаний розширити вплив Росії на енергетичні ресурси Європи та обійти Україну", - цитує слова Прайса Reuters.

Україні притаманна, мабуть, більш оптимістична і в той же час жорстка позиція. Наприклад, глава НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко впевнений, що будівництво "Північного потоку-2 " може бути зупинено на будь-якому етапі. Допомогти в цьому можуть американські санкції.

"Навіть якщо він буде запущений, санкції США - а це найбільш дієва зброя - зазвичай застосовуються не до проєктів на стадії будівництва, а до працюючих компаній, до працюючого бізнесу. Тому ми віримо, що Америка, усвідомлюючи небезпеку, яка виходить від цього проєкту для Європи, для всього вільного світу, все ж застосує дієві санкції, які дозволять зупинити цей проєкт", - заявив Вітренко в ефірі одного з телеканалів.

Зустріч Меркель та Байдена, яка пройшла у Вашингтоні днями, на думку української сторони не привнесла ясності, якої очікував Зеленський.

"Ми вдячні їм за відданість територіальній цілісності України, за підтримку суверенітету, за їх заяви, що не можна дозволити Росії використовувати "Північний потік - 2" як зброю, і Україна навіть по завершенні дії чинного контракту на транзит газу повинна залишатися транзитною стороною. Щоправда, ми не почули цікавого: як сторони намагатимуться це забезпечувати. Конкретики, якої вимагає президент, ми не почули", - прокоментував подію прес-секретар глави держави Сергій Нікіфоров.

Про необхідність більш жорсткої позиції з боку США також говорять і українські політичні аналітики. Так, журналіст Дмитро Литвин ]]>зазначає]]>, що США може знову зробити помилку, як це сталося за Буша-старшого, який зробив ставку на політику Горбачова в 1991 році.

"Якби президент США Джо Байден не намагався обставити цю можливу згоду, прописуючи з Німеччиною умови, на яких "Північний потік-2" запрацює нібито безпечно, це все одно означає лише одне: спроби здати інтереси України та інших держав нашого регіону на користь абсолютно неадекватної для сучасної Європи фіксації на Берліні, німецьких зобов'язаннях і амбіціях", - стверджує Литвин.

На його думку, якщо "Північний потік-2" не зупинити зараз, то надалі США може зіткнутися з більшою агресією з боку Росії та потерпіти"моральну поразку".

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк