Безкоштовне повернення додому та допомога з вивезенням речей: про які права мають знати ВПО з Лисичанська, Сєвєродонецька, Рубіжного
В українському законодавстві закріплено права та обов'язки внутрішньо переміщених осіб, про які знають не всі. Зокрема, ВПО мають право на безкоштовне проживання протягом півроку, а також на безкоштовне повернення додому, якщо причину вимушеного переміщення буде усунено.
Про які права мають знати переселенці з Лисичанська, Сєвєродонецька, Рубіжного та інших населених пунктів України, які обов'язки є у ВПО та куди звертатися, якщо права були порушені, - розповість Час Пік.
ВПО - це ...
У ст.1 закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 № 1706-VII міститься визначення поняття "ВПО".
"Внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру", - йдеться у законі.
Чи мають ВПО особливі права?
Права та обов'язки ВПО також регулюються законом "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб". У цілому, переселенці мають рівні права, проте є окремі, які стосуються лише ВПО. Ось деякі з них:
- право на єдність сім'ї;
- право на сприяння органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та суб'єктів приватного права у пошуку та возз'єднанні членів сімей, які втратили зв'язок у результаті внутрішнього переміщення;
- право на інформацію про долю та місце перебування зниклих членів сім'ї та близьких родичів;
- право на достовірну інформацію про наявність загрози життю та здоров'ю на території залишеного місця проживання, а також місця тимчасового проживання, стан інфраструктури, навколишнього середовища, забезпечення прав та свобод;
- право на сприяння у переміщенні рухомого майна;
- право на сприяння у поверненні на колишнє місце проживання;
- право на безоплатний проїзд для добровільного повернення до свого залишеного місця проживання у всіх видах громадського транспорту у разі припинення ситуації, що спричинила таке переміщення;
- право на отримання гуманітарної та благодійної допомоги;
- право на забезпечення органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами приватного права можливості безоплатного тимчасового проживання (за умови оплати особою вартості комунальних послуг) протягом 6 місяців з моменту взяття на облік як ВПО (для багатодітних сімей та осіб з інвалідністю цей термін може бути продовжено).
Варто зазначити, що в законі не міститься детального пояснення, що саме передбачає положення про право на сприяння у переміщенні рухомого майна і як воно має бути реалізоване. Юридичні портали посилаються на закон, проте прикладів практичного застосування цього положення не описують.
Як і українці, які не мали необхідності переміщатися у зв'язку з бойовими діями, переселенці мають право на отримання соціальних, адміністративних, медичних, освітніх та інших послуг за місцем проживання.
Які обов'язки переселенців в Україні?
У законі "Про забезпечення права і свободи внутрішньо переміщених осіб" прописані як права, а й обов'язки ВПО. Зокрема, внутрішні переселенці зобов'язані:
- повідомляти органи соціального захисту у разі зміни місця проживання протягом 10 днів з моменту переїзду;
- якщо ВПО добровільно повернулася на залишене місце проживання, то про це також необхідно повідомити органи соціального захисту за місцем постановки на облік в якості ВПО не пізніше, ніж за 3 дні до від'їзду;
- у разі виявлення подання ВПО завідомо неправдивих відомостей під час отримання довідки про взяття на облік, доведеться відшкодувати фактичні витрати, понесені з державного та місцевих бюджетів.
Крім того, для пенсіонерів-ВПО встановлено обов'язок проходити фізичну ідентифікацію в "Ощадбанку".
Куди звертатись у разі порушення прав?
Залежно від ситуації, переселенці, чиї права були порушені, можуть отримати допомогу. Ось кілька варіантів:
- зателефонувати на урядову гарячу лінію за номером 1545;
- звернутися до поліції із заявою про скоєння адміністративного правопорушення чи злочину (наприклад, у разі крадіжки речей, насильства, шахрайства);
- звернутися до уповноваженого Верховної Ради з прав людини;
- звернутися до органів місцевого самоврядування (наприклад, для складання акта обстеження зруйнованого житла);
- скористатися послугами правозахисних організацій, які часто надаються безкоштовно.
Як пояснюють на порталі "Дiя" , також ВПО, чиї права було порушено, мають можливість отримати безоплатну юридичну допомогу від держави. Зокрема можна звернутися за телефоном контакт-центру 0(800) 213-103. Також ВПО можуть звернутися до центру надання безкоштовної вторинної правової допомоги за місцем проживання.
Читайте також: Виходу немає? Де у Лисичанську, Сєвєродонецьку, Рубіжному заробляють гроші
Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк. |