18.05.2021, 18:19

Завершення земельної реформи: Рада узаконила продаж землі на електронних аукціонах

земля

Сьогодні Верховна Рада прийняла останній закон з пакету земельної реформи, який дозволяє продаж земель через інтернет-аукціони.

За прийняття законопроекту ]]>№2195]]> "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) через електронні аукціони" проголосувало 272 народні депутати, передає Час Пік.

Законопроект пережив "поправковий спам"

Законопроект було подано до Верховної Ради ще 1 жовтня 2019 року, у першому читанні його прийняли 14 листопада 2019 року. До другого читання законопроекту було подано 776 правок, що значно загальмувало його прийняття.

Нардеп з фракції "Голос" Ярослав Железняк у своєму Телеграм-каналі зазначив, що після двох місяців "поправкового спаму" робота Ради знову практично розблокована.

"Чому практично? Ще залишилися Постанови про скасування голосувань, але це всього лише 2 години часу", - зазначив депутат.

Суть закону: як будуть проходити онлайн-торги землею

Прийнятий закон передбачає, що продаж земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється на конкурентних засадах виключно через електронний аукціон.

Земельні торги проводяться в єдиній електронній торговій системі, що знаходиться у державній власності, у формі електронного аукціону в режимі реального часу в мережі Інтернет, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з переможцем земельних торгів, який запропонував найвищу ціну.

Будь-який користувач мережі Інтернет матиме можливість спостерігати за ходом електронних земельних торгів в інтерактивному режимі реального часу.

Земельні торги будуть проводитись відповідно до договору між організатором та оператором електронного майданчика. Усі деталі організації земельних торгів, а саме - розмір, порядок сплати та повернення винагороди оператору електронного майданчика - будуть визначені у встановленому порядку Кабінетом Міністрів України.

Відомості про учасників торгів не підлягають розголошенню до завершення торгів.

Гарантійний внесок становитиме не менше 30% стартової ціни. Торги проходитимуть у три раунди: один раунд - одне підвищення ціни, мінімальний крок якого має становити не менше 1% від ціни лота.

У пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що електронні земельні торги забезпечать прозорість процедур, оскільки суб’єктивний вплив на земельні торги буде мінімізований та замінений автоматичними діями електронної системи. До того ж електронні аукціони більше відповідають сучасним реаліям.

Коли в Україні запрацює ринок землі?

Влада планує, що ринок землі зможе повноцінно запрацювати з 1 липня 2021 року. На шляху до цього прийнятий сьогодні закон про інтернет-аукціони повинні підписати голова Верховної Ради і президент. Крім того, потрібно розблокувати підписання закону про земельну децентралізацію, який було прийнято 28 квітня.

Голова партії "Слуги народу" Олександр Корнієнко зазначив, що ці умови будуть виконані у найближчі два тижні, і в питанні земельної реформи буде поставлено "якщо не крапку, то проміжну крапку". Корнієнко також зазначив, що важливо направити до Конституційного Суду проект змін до Конституції в частині децентралізації.

Які обмеження на продаж землі передбачатимуться?

Згідно з законом про ринок землі, прийнятим 31 березня 2020 року, до 1 січня 2024 року купувати землю зможуть тільки фізичні особи-громадяни України. Допуск іноземців до купівлі землі на території України буде можливий тільки після прийняття відповідного рішення на загальнонаціональному референдумі.

Фізичні особи зможуть купувати до 100 га землі в одни руки. Юридичним особам дозволять купувати 10 тысяч га землі. При цьому покупцями української землі не зможуть бути особи, що мають зареєстрований бізнес за кордоном або в офшорних компаніях.

До 1 січня 2030 року ціна земельної ділянки не може бути менше її нормативної грошової оцінки. Розрахунки за куплену землю будуть проводитися виключно у безготівковій формі.

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк

Теги новин: