11 січня - "страшний день": народні прикмети та суворі заборони
11 січня за старих часів вважали одним із найнещасливіших днів у році, коли краще взагалі не виходити з дому.
Церква 11 січня вшановує пам'ять 14 тисяч безневинно вбитих віфлеємських немовлят, повідомляє Час Пік.
За переказами, цар юдейський Ірод, прагнучи позбутися новонародженого Ісуса, наказав вбити всіх маленьких дітей у Віфлеємі. Цю подію в народі називають "побиття немовлят". День, коли відзначається відповідне церковне свято, отримав назву "страшний".
Раніше 11 січня дітей намагалися не випускати з дому, тому що на них може полювати нечиста сила. І самі дорослі намагалися без потреби не покидати будинок, особливо після заходу сонця. З ранку потрібно було сходити в храм і помолитися за дітей, а ввечері батьки читали дітлахам казки і розважали загадками. У якості оберега під люльку малюка клали серп, сокиру або молот.
11 січня люди боялися гуляти поодинці, ходити в ліс, до водойм і розпочинати далеку дорогу. За повір'ям, у цей день нечисть може збити з правильного шляху, і це стосується не лише мандрівників: з будь-якими відповідальними справами, коли помилка може коштувати дорого, краще зачекати.
Раніше існувало повір'я, що 11 січня не можна відчиняти нікому двері одразу після першого стуку, щоб не впустити в дім хвороби. Потрібно намагатися цього дня не розсипати сіль, інакше весь рік страждатимете. Не можна скаржитися на життя і сумувати, щоб не стало ще гірше. Також заборонено цього дня бажати будь-кому здоров'я - ефект може бути протилежним.
Суворо забороняється 11 січня лаятись, пліткувати, а також підслуховувати чужу лайку.
Якщо у "страшний" день розпалити багаття перед будинком, то у ньому згорять усі проблеми, вірили наші предки.
Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк. |