Житло дають, але й виселяють: чому ВПО з Луганщини можуть залишитися на вулиці та де шукати допомоги
Внутрішньо переміщені особи з Луганської області, а також інших регіонів, які перебувають в окупації чи зоні бойових дій, можуть отримати тимчасове житло. Проте, за недотримання умов проживання, можливе виселення. У разі, якщо виселення було здійснено незаконно, можна звернутися за допомогою до Мінреінтеграції.
Про те, на якій підставі ВПО можуть отримати тимчасове житло, що не можна робити та як вчинити у разі порушення прав - розповість Час Пік з посиланням на інформацію юристів БФ "Право на захист" .
В якій формі здійснюється видача житла?
Питання про надання житла у тимчасове користування регулюється постановою Кабінету міністрів від 29 квітня 2022 року №495 "Деякі заходи щодо формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб". Згідно з документом, користування житловими приміщеннями з фонду здійснюється на підставі договору за формою, встановленою наказом Держжитлокомунгоспу від 14 травня 2004 року №98.
Договір користування укладається після видачі ордера на житлове приміщення з фонду між уповноваженим органом або уповноваженою ним особою та ВПО, якому надається у тимчасове користування житлове приміщення.
Ордер та договір користування є підставою для вселення у житлове приміщення з фонду та користування таким житловим приміщенням на договірних умовах. Строк проживання розраховується з дати укладання договору користування.
Що не можна зробити з житлом для тимчасового проживання?
Переселенці, яким було надано житлове приміщення з фонду, не мають права приватизувати, обмінювати та здійснювати поділ такого житла, використовувати для провадження підприємницької діяльності, здавати у піднайм або вселяти в нього інших осіб, не зазначених у договорі користування.
На яких підставах ВПО можуть виселити з наданого житла?
Переселенці, які отримали житло для тимчасового проживання, зобов'язані дотримуватись умов договору користування, а також правил користування житловими приміщеннями, утримання житлового будинку та прибудинкової території.
Відповідно до п. 37 постанови №495 підставами для ухвалення рішення про дострокове припинення надання житлового приміщення з фонду є:
- отримання у користування ВПО або придбання ним іншого житла (житлового приміщення);
- скасування дії довідки про взяття на облік як переселенця;
- подання свідомо недостовірних відомостей, що стали підставою для надання ВПО житлового приміщення з фонду;
- систематичне порушення ВПО та/або членами його сім'ї правил користування житловим приміщенням з фонду;
- приведення приміщення з фонду до непридатного для використання стану;
- повторне порушення умов договору користування після застосування до ВПО заходу впливу,
- непроживання ВПО у житловому приміщенні безперервно більше половини терміну, на який укладено договір користування;
- зміна непереборних обставин, які унеможливлюють повернення ВПО до місця свого постійного проживання.
Які заходи можуть бути вжиті у разі порушення договору?
Відповідно до п. 38 постанови № 495, порушення внутрішньо переміщеною особою умов договору користування житлом тягне за собою:
- письмове попередження про порушення умов договору;
- розгляд питання про дострокове припинення надання жилого приміщення з фонду;
- подання позову до суду про виселення без надання іншого жилого приміщення.
Важливо! Примусове виселення ВПО та членів його сім'ї з житлових приміщень фонду здійснюється лише на підставі рішення суду. Таким чином, людину не можуть виселити (наприклад, з гуртожитку) безпідставно. Якщо ВПО порушували умови проживання, виселення може бути здійснено на підставі рішення суду.
Для прикладу
У травні 2023 року в одному з гуртожитків Дніпровського університету ім. Олеся Гончара спалахнув скандал. ВПО, які проживали там, "неофіційно" попередили про виселення у зв'язку з появою іншого орендаря. За даними "Суспiльного ", керівництво університету відкрито інформацію щодо виселення не підтверджувало, хоча ВПО заявляли про тиск на них. Людям пропонували проживання в інших гуртожитках вишу, але з гіршими умовами. Формально, ВПО пропонувався новий притулок, а значить виселяли не на вулицю, але з іншого боку, - інформування про виселення проводилося, як повідомляли самі мешканці, неофіційно; чи були придатними для проживання альтернативи - невідомо; через судові інстанції справа не розглядалася і жодного рішення суду не було. Більше того, йшлося не про те, щоб звільнити гуртожитки для студентів, а для здачі в оренду Маріупольській міськраді з подальшим заселенням інших переселенців. На підставі наявних у мережі даних, складно говорити про законність та наслідки виселення. Однак свідчень того, що ВПО вчияли дії, через які їх можна було б виселити, немає.
Але якщо припустити гіпотетичну ситуацію, в якій ВПО порушували б правила проживання, то ситуація з виселенням була б виправдана. Наприклад, мешканці гуртожитку придбали б своє власне житло або змогли б повернутися додому у разі звільнення своїх населених пунктів, - тоді надання житла з фонду було б припинено законного. Але поки що такі прецеденти рідкісні.
Виселяють незаконно. Куди звертатись?
У разі порушення прав юристи радять невідкладно звернутися до органів місцевого самоврядування з колективною заявою про недопущення масового виселення ВПО без надання їм іншого тимчасового приміщення. Крім того, можна звернутися на "гарячу лінію" Міністерства з питань реінтеграції ТОТ:
- 1548 - цілодобова "гаряча лінія" з кризових питань Мінреінтеграції,
- 066-813-62-39 - уповноважений з питань ВПО.
Пропонуємо до перегляду:
"Танці" – це епізод-жарт до першого сезону анімаційного серіалу "Хробаки". Любов не має кордонів – це всім відомо. Але в межах цих самих кордонів вона часом набуває дивних, іноді кумедних форм.
Серіал створено лисичанською студією "Час Пікчерс продакшн". Автор ідеї Vit Richer, інтерв'ю з яким можна почитати тут.
Дивіться також:
Читайте також: Розмитнення авто у 2024 році: які пільги та спрощення готують для українців
Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк. |