13.03.2025, 18:36

Гаманець чи життя? Лисичанськ, Сіверськодонецьк, Рубіжне поставили перед складним вибором

медицинские услуги в Лисичанске, Северодонецке, Рубежном

На тимчасово окупованій території Луганської області медицина настільки занепала, що простіше лягти та померти. Лікарів катастрофічно не вистачає, багато ліків у дефіциті, дочекатися виклику "швидкої" - лотерея. Особливо тяжко у містах, які сильно постраждали внаслідок бойових дій. У Лисичанську, Сіверськодонецьку, Рубіжному, де основне населення - пенсіонери, сподіватися на медичну допомогу не доводиться. Але цього виявилося замало. Тепер медичні послуги надаватимуться ще й платно.

Про те, скільки коштуватиме похід до лікаря, розповість Час Пік.

Загальна ситуація пригнічує

У Лисичанську, Сіверськодонецьку, Рубіжному та прилеглих населених пунктах медична допомога - це розкіш. Одним із чинників, який "відокремлює" мешканців від медичної допомоги, є відсутність зв'язку. Викликати "швидку" просто неможливо. У мережі неодноразово повідомляли про летальні випадки - люди просто вмирали, не дочекавшись "швидкої". Але і без урахування цього фактора медицина занепадає. Працювати в лікарнях просто нема кому. Росіяни намагаються виправити ситуацію, розглядаючи запровадження відпрацювання у місцевих лікарнях для випускників медичних навчальних закладів, а також залучаючи медиків із РФ. Проте суттєво на ситуацію це не впливає. Російські лікарі на постійній основі у лікарнях не затримуються і стабільних прийомів ніхто не веде.

Наприклад, у Сіверськодонецьку працює лише один терапевт. Щоб потрапити до нього на прийом, потрібно постаратися. Адже можна уявити, яка черга до терапевта шикується. Відомо, що люди займають черги з 5 години ранку, і це ще не гарантує потрапляння на прийом. Лікарі та медсестри не хочуть працювати в таких умовах та ще й без належних зарплат.

Ще одна проблема - нестача обладнання. Є свідчення, що, наприклад, з Рубіжного росіяни вивезли все сучасне медичне обладнання після окупації міста. І якщо до повномасштабної війни жителі міста могли розраховувати на повноцінну допомогу медиків, то зараз лікуватись чи проходити обстеження у місті просто немає можливості. Відомо, що у Рубіжному навіть немає жодного педіатра. Аналогічна ситуація і в Лисичанську, де приводом для хвастощів став єдиний на околиці флюорограф. Крім того, медичні установи насамперед працюють як військові шпиталі. Цивільне населення нікому не цікаве.

Нові правила: плати або залишайся без допомоги

За не найкращого стану справ, за кожен похід до лікарні жителі регіону тепер ще й мають платити. Так, до мережі потрапив "указ" щодо "Сіверськодонецької центральної міської багатопрофільної лікарні" від 14 лютого 2025 року, згідно з яким абсолютно всі послуги мають вартість. Ніхто оглядати чи консультувати пацієнтів просто так більше не буде. Наприклад, прийом лікаря-терапевта обійдеться в 146 рублів, до гінеколога можна потрапити за 241 рубль, навіть загальна термометрія (вимір температури тіла) буде коштувати 43 рубля, а вимірювання тиску - 27 рублів. Докладніше з цінами на послуги можна ознайомитись у “документі”.

Які розцінки діють у Лисичанську чи Рубіжному - наразі не відомо. Але оскільки в “указі” йдеться про загальнорегіональний захід, то розраховувати на те, що платити за вимірювання тиску доведеться лише в одній лікарні області, а в інших містах все безкоштовно - не доводиться.

Загадкою залишається принцип ціноутворення. Виходячи з чого було сформовано ціни на медичні послуги? Куди підуть гроші, отримані за прийом? Малоймовірно, що ці гроші вкладатимуть у розвиток медицини. Та й зарплати медиків навряд чи стануть вищими.

Чого чекати?

Очевидних перспектив для медичної галузі Луганської області немає. Жодних певних заяв про відновлення лікарень або вирішення проблеми нестачі персоналу немає. Але є інформація, яка може свідчити про можливе ще більше погіршення ситуації. Наприклад, цивільні лікарі можуть бути мобілізовані. У деяких містах вже складають списки медиків, змушують їх проходити медкомісії, щоб будь-якої миті ті були готові “здійснювати виїзди у гарячі точки”. Про оснащення лікарень сучасним обладнанням також можна забути. Єдине, що дістається зруйнованим містам, - старі УАЗи замість "швидких".

З урахуванням того, що населення не має великих грошей, із введенням оплати медицина стає ще менш доступною. Потрапити на прийом, здати найпростіші аналізи та отримати призначення - це більше не безкоштовно. Що робити людині в екстреній ситуації, якщо вона не має заощаджень і родичів, які можуть допомогти? Залишається лише вмерти. При цьому "влада" продовжуватиме розповідати про фантастичне поліпшення життя. Ймовірно, нововведення у вигляді платної медицини дійсно робить життя "влади" кращим. Але простим людям стає лише складніше і цивілізація від них все далі.

Читайте також: Мешканцям "трикутника" доведеться поборотися за дахи над головою: житло відбирають через "суд" незалежно від місця проживання та документів

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк