06.06.2024, 06:32

"Ефект приманки": Як у Лисичанську, Сєвєродонецьку та Рубіжному окупанти збираються вирішувати проблему нестачі вчителів та лікарів

"Эффект приманки": Как в Лисичанске, Северодонецке и Рубежном оккупанты собираются решать проблему нехватки учителей и врачей

В окупованих містах Лисичанськ, Сєвєродонецьк та Рубіжне, як і на всіх "нових звільнених" територіях Луганщини, спостерігається гострий дефіцит лікарів та вчителів. Росіяни заявили, що знайшли вихід із ситуації й готові зробити спеціалістам пропозицію, від якої неможливо відмовитися. Яку ж "цукерку" пропонують окупанти, заманюючи людей у ​​"пастку"?

Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну російська армія безперервними обстрілами знищила всю інфраструктуру та комунікації у містах "трикутника" на Луганщині. Все, що будувалося десятиліттями, окупанти знищили за кілька місяців. Цілеспрямованими ударами руйнувалися школи та дитячі садки, лікарні та аптеки, підприємства та адмінбудівлі, заклади культури та об'єкти життєзабезпечення. РФ свідомо руйнувала медичну та освітню інфраструктуру у прифронтових населених пунктах. Тепер в окупованих містах Лисичанськ, Сєвєродонецьк та Рубіжне неможливо здобути ані якісну освіту, ані якісне лікування, повідомляє Час Пік.

Безжальне "звільнення"

За даними ЛОДА під час російського "визволення" у 2022 році через артобстріли та бомбардування було пошкоджено щонайменше 167 закладів освіти, 18 спортивних об'єктів, 6 закладів соцзахисту, 64 заклади охорони здоров'я, 115 закладів культури, 37 адмінбудівель, 7 ЦНАПів, 7 вокзалів, 48 об'єктів життєзабезпечення, пошкоджено або повністю зруйновано понад 11 200 будинків. І це за три місяці! З того часу минуло вже 2 роки і весь цей час російська окупаційна армія продовжує обстрілювати та бомбардувати населені пункти Луганщини, стираючи з лиця землі села, селища та невеликі міста, знищуючи тисячі гектарів лісів. Порахувати збитки, які завдали окупанти Луганщині, на даний момент просто неможливо.

У містах т.зв. "трикутника" на Луганщині було знищено майже всі лікарні, зруйновано десятки шкіл. Усі вцілілі установи були безжально розграбовані. Сучасне обладнання та техніка, розкрадена з окупованих міст "трикутника", або вивезена до РФ, або щедро подарована установам т.зв. "ЛНР", або просто стала власністю якогось мародеристого колаборанта чи окупанта.

Тепер російські "визволителі" влаштовують урочисті церемонії, відкриваючи одну-дві відремонтовані школи та лікарні, знімаючи "красиві сюжети" про відновлення. Проте скромно замовчують про те, що зруйнували та пограбували їх самі.

Тепер школи та лікарні, колись обладнані за останнім словом техніки, отримують скромні подачки від росіян, які кремлівські пропагандисти називають "щедрими подарунками" та безоплатною допомогою. Крім того, росіяни створюють ілюзію "великої турботи" про людей в окупованих містах, заявляючи, що одним із ключових показників соціально-економічного розвитку є відродження сфери охорони здоров'я та освіти.

"Пацієнт швидше мертвий, ніж живий"

З того часу, як у прифронтові міста Лисичанськ, Сєвєродонецьк та Рубіжне прийшов "руський мир", місцеві жителі не можуть вільно придбати потрібні ліки та отримати якісну медичну допомогу. Професійні консультації лікарів різних спеціалізацій на місцях та обладнана "швидка" з кваліфікованим медперсоналом, яка швидко приїжджає на виклик, залишилися лише у спогадах.

Тепер мешканцям "трикутника" доводиться їздити до Луганська та Старобільська, щоб потрапити на прийом до потрібного спеціаліста. При цьому багато хто не може заздалегідь записатися на прийом, зареєструвавшись в електронній черзі, оскільки інтернет у прифронтових містах під забороною. Тому хворим доводиться по кілька разів долати багатокілометровий шлях та сидіти у багатогодинних чергах, щоб потрапити до спеціаліста.

І причина не лише в тому, що у Лисичанську, Сєвєродонецьку та Рубіжному зруйновано лікарні. У цих містах спостерігається катастрофічний дефіцит кваліфікованих лікарів та медпрацівників. Більшість фахівців залишила міста перед окупацією, ті що залишилися - лікують поранених російських вояків. Бригади лікарів із РФ, які приїжджають на окуповану Луганщину "у відрядження", особливо погоди не роблять, оскільки встигають лише оглянути хворих та виписати якісь ліки - за перебігом хвороби та процесом лікування їм спостерігати вже ніколи...

Вчення чи мука?

Не краще у "трикутнику" справи й у сфері освіти. З лютого 2022 року діти фактично припинили навчання. Спочатку через постійні обстріли, а після "звільнення" виявилося, що майже всі школи зруйновані, а в уцілілих просто нема кому викладати. До того ж, проводити навчання у будинках, де відсутнє водопостачання та електрика було просто неможливо, а про опалення багато шкіл мріють вже другий рік. Тому довгий час дітям довелося вчитися дистанційно, якщо це можна так назвати. Діти приходили до школи, отримували завдання та йшли додому – у холодні квартири, де також не було ані води, ані світла.

У прифронтових Лисичанську, Сєвєродонецьку та Рубіжному, незважаючи на те, що в містах залишилося мало дітей, спостерігається дефіцит вчителів у школах. Багато фахівців залишили регіон перед окупацією, з тих що залишилися – не всі виявили бажання викладати. Окупанти всіляко намагаються залучити до роботи місцевих освітян. Вчителів, що погодилися на співпрацю, посилають на "курси підвищення кваліфікації" в РФ. Після нетривалого "навчання" вчителі української мови раптом перетворюються на викладачів історії та російської мови. При цьому місцеві педагоги постійно перебувають "під ковпаком" - з ними проводять "профілактичні бесіди" та перевіряють на "ідейність".

Про здобуття якісної освіти у містах "трикутника" сьогодні можна лише мріяти. При цьому окупанти не приховують, що навчання наразі не головне. Головний акцент у школах тепер роблять на трудове та патріотичне виховання дітей, а основними уроками стали виховні години "Розмови про головне" та різні патріотичні акції. Школярі, що залишилися в окупації, не можуть нормально вчитися, тому учнів старших класів з Лисичанська та Рубіжного вивезли до РФ, де вони проходили навчання до випускних іспитів. Після закінчення школи їх обіцяли влаштувати у коледжі, виші та технікуми на території РФ.

"Замануха"

Окупаційна влада розуміє, що ситуація з нестачею лікарів та освітян у "трикутнику" склалася катастрофічна. Вирішувати проблему збираються за допомогою програм "Земський доктор" та "Земський вчитель". Фахівцям, які погодяться відпрацювати у прифронтових містах на повній ставці не менше п'яти років, обіцяють компенсаційну виплату в розмірі 1 млн рублів. Також обіцяють вирішити проблему з житлом. А оскільки у Лисичанську, Сєвєродонецьку та Рубіжному жодних новобудов не планується, то зрозуміло, що спеціалістам, які беруть участь у цих російських програмах, нададуть "віджате" житло...

Програма "Земський доктор" почала працювати торік. В окупованому Лисичанську, наприклад, у центральній міській лікарні вже працює лікарка-дерматовенеролог, яка стала учасником цієї програми.

4 червня т.зв. "уряд ЛНР" прийняв постанову про одноразові компенсаційні виплати освітянам за програмою "Земський вчитель" та конкурсний відбір претендентів.

Умовами надання підйомних виплат є:

  • вік до 55 років, включно на дату подання документів;
  • наявність середньої професійної чи вищої освіти, що відповідає кваліфікаційним вимогам;
  • працевлаштування у загальноосвітньої школи на вакантну посаду вчителя з обсягом навчального навантаження не менше ніж 18 годин на тиждень за ставку заробітної плати;
  • зобов'язання відпрацювати протягом 5 років за основним місцем роботи за умови навчального навантаження не менше ніж 18 годин на тиждень за ставку заробітної плати.

За інформацією т.зв. "мінобрнауки ЛНР", у конкурсному відборі цього року виявили бажання брати участь понад 220 осіб. У відомстві вже заплановано термін прийняття заявок на участь у програмі на 2025-2026 роки. Поки що немає інформації, чи є серед охочих отримати такі підйомні виплати мешканці Лисичанська, Сєвєродонецька та Рубіжного. Якщо ні, то вакантні місця займуть "понаїхавші" з РФ, для багатьох з яких навіть зруйновані міста здаються "цивілізацією".

Кремлівські пропагандисти люблять цитувати російського президента, який постійно заявляє, що якісна медична допомога та якісна освіта мають бути доступними для всіх й "в усіх без винятку населених пунктах", і тому "важливо зробити для цього все необхідне". Ці "красиві заяви" звучать як знущання з людей, яких кривавий диктатор позбавив не тільки можливості лікуватися та вчитися, а й ще багатьох людських благ...

Тим часом, на ТОТ видають "зелені карти". Що це за документ й кому з мешканців Лисичанська, Сєвєродонецька та Рубіжного він потрібен - читайте у нашому матеріалі.

Читайте також: Житло в іпотеку – вихід? ВПО з Лисичанська, Сєвєродонецька, Рубіжного мають право на пільговий кредит

Читайте останні новини України та світу у своєму смартфоні в додатку Час Пiк